Inštalátor Debianu (Debian Installer) je oficiálny inštalačný systém Debianu. Ponúka rôzne spôsoby inštalácie. Metódy inštalácie dostupné pre váš systém závisia na architektúre, ktorú používate.
Obrazy inštalátora pre stretch nájdete spolu s Inštalačnou príručkou na webe Debianu.
Inštalačná príručka sa tiež nachádza na prvom CD/DVD oficiálnej sady CD/DVD Debianu na adrese:
/doc/install/manual/jazyk
/index.html
Tiež si môžete pozrieť zoznam známych problémov s debian-installer - errata.
Inštalátor Debianu prešiel množstvom vývoja od svojho prvého oficiálneho vydania v Debian 8, čo prinieslo zlepšenú podporu hardvéru aj niektoré vzrušujúce nové vlastnosti.
V týchto Poznámkach k vydaniu uvedieme iba hlavné zmeny inštalátora. Ak vás zaujíma podrobný prehľad zmien od jessie, pozrite si prosím oznámenia o vydaní stretch beta a RC dostupné z histórie noviniek Inštalátora Debianu.
Bola odstránená podpora architektúry powerpc
.
Do inštalátora bola pridaná podpora architektúry
mips64el
.
Od vydania Jessie je možné zvoliť pracovné prostredie pomocou tasksel počas inštalácie a zvoliť niekoľko pracovných prostredí súčasne.
Vďaka obrovskej snahe prekladateľov je možné Debian nainštalovať v 75 jazykoch vrátane slovenčiny. Väčšina jazykov je dostupná ako v textovom inštalátore, tak aj v jeho grafickom rozhraní, ale niektoré sú dostupné iba v grafickom rozhraní.
Jazyky, ktoré je možné vybrať iba pomocou grafického inštalátora, pretože ich znakové sady nie je možné vykresliť v negrafickom prostredí, sú: amharčina, bengálčina, dzongkä, gudžarátčina, hindčina, gruzínčina, kannadčina, khmérčina, malajálamčina, maráthčina, nepálčina, pandžábčina, tamilčina, telugčina, tibetčina a ujgurčina.
Inštalátor stretch vylepšuje podporu množstva firmvéru UEFI a tiež podporuje inštaláciu 32-bitového firmvéru UEFI s 64-bitovým jadrom.
Prosím, pamätajte, že toto nezahŕňa podporu UEFI Secure Boot.
Inštalátor a nainštalované systémy používajú novú štandardnú schému
pomenovania sieťových rozhraní. ens0
alebo
enp1s1
(ethernet) alebo wlp3s0
(wlan)
nahradia staré eth0
, eth1
atď. Ďalšie
informácie nájdete v Oddiel 2.2.9, “Nová schéma pomenovania sieťových rozhraní”.
amd64
Keďže sú 64-bitové PC dnes najčastejšie, predvolenou architektúrou na
obrazoch multi-arch je teraz amd64
namiesto
i386
.
Úplné sady CD odstránené sa už nezostavujú. Obrazy DVD sú naďalej k dispozícii ako aj obraz CD netinst.
Inštalátor teraz tiež umožňuje jednoduchú voľbu pracovného prostredia v rámci tasksel. Iba Xfce CD#1 zostáva ako systém s pracovným prostredím na jedinom CD.
Pri zavedení pomocou grub inštalátor pípne dvakrát, nie len raz, aby používateľ vedel, že musí použiť spôsob úpravy položiek špecifický pre grub.
Pracovné prostredie MATE je predvolené pri použití brltty alebo espeakup v inštalátore Debianu.
Do inštalátora bola pridaná podpora HTTPS umožňujúca sťahovanie balíkov zo zrkadiel HTTPS.
Niektoré zmeny spomenuté v predošlej sekcii tiež majú vplyv na podporu automatickej inštalácie na základe vopred zostavených konfiguračných súborov. To znamená, že ak máte existujúce vopred zostavené konfiguračné súbory, ktoré fungovali v inštalátore jessie, nemôžete očakávať, že budú bezo zmien fungovať v novom inštalátore.
Inštalačná príručka obsahuje samostatnú aktualizovanú prílohu s rozsiahlou dokumentáciou týkajúcu sa vopred zostavenej konfigurácie.