Kapitola 3. Inštalačný systém

Obsah

3.1. Čo je nové v inštalačnom systéme?
3.1.1. Hlavné zmeny
3.1.2. Automatizovaná inštalácia

Inštalátor Debianu (Debian Installer) je oficiálny inštalačný systém Debianu. Ponúka rôzne spôsoby inštalácie. Metódy inštalácie dostupné pre váš systém závisia na architektúre, ktorú používate.

Obrazy inštalátora pre stretch nájdete spolu s Inštalačnou príručkou na webe Debianu.

Inštalačná príručka sa tiež nachádza na prvom CD/DVD oficiálnej sady CD/DVD Debianu na adrese:

/doc/install/manual/jazyk/index.html

Tiež si môžete pozrieť zoznam známych problémov s debian-installer - errata.

3.1. Čo je nové v inštalačnom systéme?

Inštalátor Debianu prešiel množstvom vývoja od svojho prvého oficiálneho vydania v Debian 8, čo prinieslo zlepšenú podporu hardvéru aj niektoré vzrušujúce nové vlastnosti.

V týchto Poznámkach k vydaniu uvedieme iba hlavné zmeny inštalátora. Ak vás zaujíma podrobný prehľad zmien od jessie, pozrite si prosím oznámenia o vydaní stretch beta a RC dostupné z histórie noviniek Inštalátora Debianu.

3.1.1. Hlavné zmeny

Odstránené porty

Bola odstránená podpora architektúry powerpc.

Nové porty

Do inštalátora bola pridaná podpora architektúry mips64el.

Výber pracovného prostredia

Od vydania Jessie je možné zvoliť pracovné prostredie pomocou tasksel počas inštalácie a zvoliť niekoľko pracovných prostredí súčasne.

Nové jazyky

Vďaka obrovskej snahe prekladateľov je možné Debian nainštalovať v 75 jazykoch vrátane slovenčiny. Väčšina jazykov je dostupná ako v textovom inštalátore, tak aj v jeho grafickom rozhraní, ale niektoré sú dostupné iba v grafickom rozhraní.

Jazyky, ktoré je možné vybrať iba pomocou grafického inštalátora, pretože ich znakové sady nie je možné vykresliť v negrafickom prostredí, sú: amharčina, bengálčina, dzongkä, gudžarátčina, hindčina, gruzínčina, kannadčina, khmérčina, malajálamčina, maráthčina, nepálčina, pandžábčina, tamilčina, telugčina, tibetčina a ujgurčina.

Zavádzanie prostredníctvom UEFI

Inštalátor stretch vylepšuje podporu množstva firmvéru UEFI a tiež podporuje inštaláciu 32-bitového firmvéru UEFI s 64-bitovým jadrom.

Prosím, pamätajte, že toto nezahŕňa podporu UEFI Secure Boot.

Nová schéma pomenovania sieťových rozhraní

Inštalátor a nainštalované systémy používajú novú štandardnú schému pomenovania sieťových rozhraní. ens0 alebo enp1s1 (ethernet) alebo wlp3s0 (wlan) nahradia staré eth0, eth1 atď. Ďalšie informácie nájdete v Oddiel 2.2.9, “Nová schéma pomenovania sieťových rozhraní”.

Multi-arch obrazy sú teraz predvolene pre amd64

Keďže sú 64-bitové PC dnes najčastejšie, predvolenou architektúrou na obrazoch multi-arch je teraz amd64 namiesto i386.

Úplné sady CD odstránené

Úplné sady CD odstránené sa už nezostavujú. Obrazy DVD sú naďalej k dispozícii ako aj obraz CD netinst.

Inštalátor teraz tiež umožňuje jednoduchú voľbu pracovného prostredia v rámci tasksel. Iba Xfce CD#1 zostáva ako systém s pracovným prostredím na jedinom CD.

Prístupnosť v rámci inštalátora a nainštalovaného systému

Pri zavedení pomocou grub inštalátor pípne dvakrát, nie len raz, aby používateľ vedel, že musí použiť spôsob úpravy položiek špecifický pre grub.

Pracovné prostredie MATE je predvolené pri použití brltty alebo espeakup v inštalátore Debianu.

Pridaná podpora HTTPS

Do inštalátora bola pridaná podpora HTTPS umožňujúca sťahovanie balíkov zo zrkadiel HTTPS.

3.1.2. Automatizovaná inštalácia

Niektoré zmeny spomenuté v predošlej sekcii tiež majú vplyv na podporu automatickej inštalácie na základe vopred zostavených konfiguračných súborov. To znamená, že ak máte existujúce vopred zostavené konfiguračné súbory, ktoré fungovali v inštalátore jessie, nemôžete očakávať, že budú bezo zmien fungovať v novom inštalátore.

Inštalačná príručka obsahuje samostatnú aktualizovanú prílohu s rozsiahlou dokumentáciou týkajúcu sa vopred zostavenej konfigurácie.