Rozdział 3. System instalacyjny

Spis treści

3.1. Co nowego w systemie instalacyjnym?
3.1.1. Główne zmiany
3.1.2. Instalacja automatyczna

Instalator Debiana (Debian Installer) jest oficjalnym systemem instalacji w przypadku Debiana. Oferuje on wiele metod instalacji. To, które z nich są dostępne, zależy od używanej architektury.

Obrazy instalatora wydania stretch są dostępne razem z przewodnikiem po instalacji na stronach Debiana.

Przewodnik po instalacji jest również dołączony do pierwszego CD/DVD oficjalnego zestawu CD/DVD Debiana w:

/doc/install/manual/język/index.html

Można również zapoznać się z erratą programu debian-installer, aby poznać listę znanych błędów.

3.1. Co nowego w systemie instalacyjnym?

W instalator Debiana włożono wiele pracy od jego ostatniego oficjalnego wydania wraz z dystrybucją Debian 8 dzięki czemu zwiększyła się obsługa sprzętu oraz dodano wiele nowych, interesujących funkcji.

W niniejszych uwagach do wydania zamieszczamy jedynie główne zmiany w instalatorze. Szczegółowy przegląd zmian od chwili wydania jessie znajduje w ogłoszeniach wydań beta i RC dystrybucji stretch, w archiwalnych wiadomościach instalatora Debiana.

3.1.1. Główne zmiany

Usunięte porty

Usunięto obsługę architektury powerpc.

Nowe porty

Instalator obsługuje teraz architekturę mips64el.

Instalator graficzny

Instalator graficzny jest obecnie domyślny na obsługiwanych platformach. Instalator tekstowy jest wciąż dostępny z pierwszego menu oraz na systemach z ograniczonymi możliwościami.

Zmieniono odmianę jądra na i686

Zmieniono nazwę odmiany jądra z i586 na i686, ponieważ i586 nie jest już obsługiwana.

Wybór środowiska

Od wydania jessie środowiska graficzne można wybrać podczas instalacji za pomocą tasksela, przy czym można zainstalować kilka jednocześnie.

Nowe języki

Dzięki staraniom tłumaczy, Debian może być teraz zainstalowany w 75 językach, w tym w języku polskim. Większość języków jest dostępnych zarówno w interfejsie tekstowych jak i graficznych, jednak kilka wymaga skorzystania z interfejsu graficznego.

Następujące języki mogą być wybrane wyłącznie w instalatorze graficznym, ponieważ ich znaki nie mogą być wyświetlone w interfejsie tekstowym: amharski, bengalski, dzongkha, gujarati, hindi, gruziński, kannada, khmerski, malajski, marathi, nepalski, pendżabski, tamilski, telugu, tybetański i ujgurski.

Rozruch z UEFI

W instalatorze wydania stretch wiele UEFI zyskało poprawioną obsługę, podobnie jak możliwa jest instalacja na 32-bitowym oprogramowaniu UEFI 64-bitowego jądra.

Bezpieczny rozruch UEFI (UEFI Secure Boot) nie jest obsługiwany.

Nowa metoda nazywania interfejsów sieciowych

Instalator i zainstalowany system używają nowych reguł nazywania interfejsów sieciowych. Nazwy ens0 lub enp1s1 (ethernet) albo wlp3s0 (wlan) zastąpią dawne eth0, eth1 itp. Więcej informacji w rozdziale Sekcja 2.2.9, „Nowa metoda nazywania interfejsów sieciowych”.

Obrazy multi-arch instalują domyślnie amd64

64-bitowe komputery są najpopularniejsze, dlatego domyślną architekturą obrazów multi-arch jest obecnie amd64 zamiast i386.

Usunięto pełny zestaw płyt CD

Pełny zestaw płyt CD nie jest już budowany. Obrazy DVD są wciąż dostępne, podobnie jak obraz CD netinst.

Instalator umożliwia obecnie łatwy wybór środowiska graficznego za pomocą tasksel, dlatego tylko Xfce jest dostępne jako system z pojedynczej płyty CD.

Dostępność w instalatorze i zainstalowanym systemie

Przy rozruchu z użyciem grub instalator wydaje teraz dwa piknięcia zamiast jednego, dzięki czemu użytkownik wie, że do edycja wpisów konieczne jest stosowanie metody grub.

Jeśli w instalatorze korzysta się z brltty lub espeakup, to domyślnym środowiskiem graficznym jest MATE.

Dodano obsługę HTTPS

Do instalatora dodano obsługę HTTPS, dzięki czemu możliwe jest pobieranie pakietów z serwerów lustrzanych HTTPS.

3.1.2. Instalacja automatyczna

Część zmian opisanych w poprzednim rozdziale implikuje również zmiany w obsłudze automatycznych instalacji, za pomocą wstępnie skonfigurowanych plików. Oznacza to, że jeśli posiada się wstępnie skonfigurowane pliki działające z wydaniem jessie instalatora, nie należy oczekiwać, że będą również działać z nowym instalatorem bez potrzeby modyfikacji.

Przewodnik po instalacji zawiera zaktualizowany dodatek opisujący szczegółowo używanie wstępnej konfiguracji.