D.5. Grafický instalátor

Grafická verze instalačního systému je dostupná pouze na několika architekturách, kam patří i PowerPC. Funkcionalita grafického instalátoru je shodná s textovou verzí, protože se jedná o stejné programy, liší se pouze vzhled.

Přestože je funkcionalita stejná, přesto přináší grafická verze několik výhod. Tou hlavní je, že podporuje více jazyků, konkrétně ty, jejichž znaková sada se nedá zobrazit v běžném rozhraní „newt“. Grafické rozhraní také zlepšuje použitelnost tím, že můžete volitelně používat myš a že je v některých případech zobrazeno více otázek na jediné obrazovce (typicky zadání hesla a jeho ověření).

Pro PowerPC je nyní dostupný pouze experimentální „mini“ ISO obraz[26]. Měl by fungovat na téměř všech systémech PowerPC s grafickou kartou ATI, což se nedá říci o ostatních systémech.

Při startu grafického instalátoru můžete používat zaváděcí parametry stejně, jako u tradiční verze. Jedním z těchto parametrů je přepnutí myši do levorukého režimu, výběr jiného zařízení (např. pro sériovou myš), případně změna komunikačního protokolu. Úplný seznam parametrů naleznete v kapitole 5.3 – „Zaváděcí parametry“.

Poznámka

Grafický instalátor vyžaduje pro běh mnohem více paměti než tradiční verze: 128MB. Pokud instalace zjistí nedostatek paměti, automaticky se přepne do tradičního frontendu „newt“.

Máte-li však méně paměti než 32MB, je možné, že se grafická instalace vůbec nezavede, zatímco tradiční verze může stále fungovat. Pro počítače s minimem dostupné paměti je doporučeno použít rovnou tradiční verzi.

D.5.1. Používání grafického instalátoru

Jak jsme již zmínili, grafický instalátor pracuje úplně stejně jako instalátor textový a tedy můžete pro instalaci plně využít informací sepsaných ve zbytku příručky.

Preferujete-li ovládání pomocí klávesnice, měli byste vědět dvě věci. Pro rozbalení/sbalení seznamu (např. při výběru kontinentů a zemí) můžete použít klávesy + a -. U otázek, kde můžete vybrat více než jednu možnost (např. výběr úloh), musíte pro pokračování dále nejprve přeskákat tabulátorem na tlačítko Pokračovat a poté stisknout Enter. Pokud byste stiskli Enter rovnou, změnili byste výběr položky, ale na tlačítko Pokračovat by to nemělo žádný vliv.

Pro přepnutí do jiné konzoly musíte kromě Levého Altu a funkční klávesy stisknout i klávesu Ctrl, stejně jako v systému X Window. Například pro přepnutí do druhého virtuálního terminálu (kde běží ladicí shell) byste použili: Ctrl+Levý Alt+F2. Grafická instalace běží na pátém virtuálním terminálu, takže pro přepnutí zpět můžete použít klávesovou kombinaci Levý Alt+F2.

D.5.2. Známé problémy

Grafický instalátor je relativně nový a zatím v něm existují nějaké chyby. Na známých problémech průběžně pracujeme.

  • Informace na některých obrazovkách nejsou formátovány do pěkných sloupců, ale jsou mírně rozházené.

  • Nemusí fungovat psaní všech znaků a v některých případech se mohou místo písmen zobrazovat různé symboly. Konkrétním případem je používání mrtvých kláves, které používáme pro psaní písmen jako ó nebo ď.

  • Podpora pro touchpady není zcela vyladěná.[26] Mini ISO můžete stáhnout z debianího zrcadla stejně jako ostatní soubory v 4.2 – „Stažení souborů z debianích zrcadel“, hledejte něco s názvem netboot/gtk/mini.iso.