Týdeník Debianu - 05. července 2005

Vítejte u letošního 27. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. David Nusinow oznámil debianí balíčky pro X.Org, které brzy plánuje nahrát do unstable. Norbert Tretkowski je překompiloval pro Sarge. Rajiv Battula publikoval malou recenzi Debian GNU/Linuxu 3.1, ve které ukazuje, jak jednoduchou se stala instalace Debianu.

Setkání release týmu. Andreas Barth zaslal shrnutí ze setkání release týmu minulý týden. Během setkání se probíraly zkušenosti získané z vydávání Sarge, seznam cílů pro Etch a navrhovaný časový harmonogram. Potenciální problémové části, které by zpozdily vydání jsou přechody na novější verze celých skupin nástrojů, zavedení X.Org, osvobození dokumentace od nesvobodných částí, rozdělení archivu, přidání amd64 a zabezpečení aptu.

Pokračující vývoj instalátoru. Joey Hess informoval o jeho snahách o udržení debian-installer v rozumné kondici i po vydání Sarge. Nejhorší problémy se zatím objevily v debootstrapu a o další ze zasloužil přechod na Slang 2. Také se zmínil o prvních obrazech CD pro Etch, které však zatím, bohužel, nefungují.

Požadavky na balíčkování? Lars Wirzenius přemýšlel, zda jsou chyby typu RFP (Request for Packaging) stále ještě užitečné, protože jich jsou už tisíce. Jako zdroj pro hledání nového softwaru k balíčkování zmínil například freshmeat a gnomefiles. Protože je průměrný věk nahlášených RFP okolo 200 dnů, Lars navrhl maximální limit těchto chyb na 365 dnů.

Strukturovaný výstup programů. Olaf van der Spek chtěl vědět, zda existují plány na úpravu některých příkazových aplikací, aby vypisovaly strukturovaný výstup. Všiml si totiž, že některá pole, jejichž hodnota je příliš široká, se jednoduše oříznou. Gabor Gombas vysvětlil, že tyto programy jsou zamýšleny pro zpracování uživateli a že pro získání úplných informací slouží jiné nástroje.

Pokračující problémy s obchodní značkou Firefox. Eric Dorland referoval, o politice používání obchodní značky, která neumožňuje přidávat záplaty do debianích balíčků Firefoxu a Thunderbirdu aniž by se tím porušila obchodní značka. V dlouhé debatě Florian Weimer dodal, že v případě PHP a Apache Debian podmínky jejich obchodních známek ignoroval a považoval software za dostatečné svobodný.

Přechod na GLADE 2. Martin Michlmayr navrhl přesun od libglade1 k libglade2, protože vývojáři jej opustili již před dvěma lety. Matthew Garrett dodal, že to bude vyžadovat přechod z GTK1 na GTK2 u všech zúčastněných balíků. Steve Langasek vysvětlil, že některé balíky používající starou knihovnu jsou knihovny GNOME 1, které nemají ekvivalent v GNOME 2.

Zacházení s pohoršujícím materiálem. Ralfa Hildebrandta zajímalo, jak se chovat k potenciálně pohoršujícímu obsahu v šetřiči obrazovky. Lars Wirzenius navrhl neinstalovat šetřič obrazovky, který dělá něco jiného než jen zhasnutí obrazovky. Alexander Schmehl přispěl kouskem záplaty z Fedory, která odstraňuje potenciálně nevhodná slova.

Vlnka ve verzích balíčků. Paul Hampson se zeptal, zda je nyní, po uvolnění Sarge, možné ve verzi balíčku použít symbol vlnka. Steve Langasek vysvětlil, že vyžadované změny ještě nebyly v nástrojích pracujících s archivem (DAK) provedeny. Adam Heath dodal, že DAK používá tento symbol jako oddělovač.

Šestá výroční konference Debianu. Projekt Debian oznámil šestou výroční konferenci Debianu, která se bude konat na Helsinské technické univerzitě v Espoo ve Finsku od 9. do 17. července 2005. První den bude obsahovat přednášky zaměřené na širokou veřejnost.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 7 balíčků bylo tento týden opuštěno a potřebují nového správce. Celkem už tedy máme 222 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Odstraněné balíčky. 29 balíčků bylo během několika posledních týdnů odstraněno z debianího archivu:

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydal Martin 'Joey' Schulze.