Ogłoszenie o długoterminowym wsparciu Debiana 6.0

24. kwietnia 2014r

Projekt Debian ma przyjemność ogłosić, że mimo iż normalne wsparcie bezpieczeństwa dla Debian GNU/Linux 6.0 (nazwa kodowa squeeze) zostanie zakończone 31 maja, to długoterminowe wsparcie tej dystrybucji zostaje przedłużone do lutego 2016 roku, tj. do pięciu lat po pierwszym wydaniu. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu interesów zainteresowanych stron / firm, które wymagają dłuższego wsparcia bezpieczeństwa.

Squeeze-LTS nie będzie wspierał wszystkich, obsługiwanych przez Debiana architektur, wspierane będą tylko i386 i amd64. Użytkowników pozostałych architektur zachęcamy do aktualizacji systemu do wersji Debian 7 (wheezy). Ponadto, kilka pakietów nie będzie wspieranych w wersji LTS. Chodzi głównie o niektóre aplikacje webowe, które nie mogą być wspierane w tym dodatkowym okresie. Będzie dostarczone narzędzie, które wykryje takie niewspierane pakiety.

Wydanie to nie będzie obsługiwane przez Zespół ds. Bezpieczeństwa Debiana, tylko przez wyodrębnioną grupę wolontariuszy i firm, zainteresowanych powodzeniem tego przedsięwzięcia (część z nich pokrywa się z osobami już zaangażowanymi). Firmy używające Debiana, które są zainteresowane pomocą w tym zadaniu, powinny kontaktować się z team@security.debian.org. Należy zaznaczyć, że osiągnięty wynik w pracach nad Squeeze-LTS będzie użyty do oceny możliwości zapewnienia wsparcia długoterminowego dla Debian 7 (wheezy) i Debian 8 (jessie).

O Debianie

Projekt Debian to grupa deweloperów Wolnego Oprogramowania, którzy poświęcają swój czas i energię aby stworzyć całkowicie wolny system operacyjny, który nazwano Debian.

Kontakt

Aby uzyskać więcej informacji można zajrzeć na strony internetowe Debiana https://www.debian.org/, wysłać wiadomość na adres <press@debian.org>, lub skontaktować się z grupą ds. wydania stabilnego pod adresem <debian-release@lists.debian.org>.